Projekt Pet za net

Autor: Ivana Herceg, 11. 6. 2016.

Završen projekt Pet za net koji smo provodili u suradnji s Udrugom „Suradnici u učenju“.

Naša škola je sudjelovala kao partner škola u projektu Pet za net. U sklopu projekta provodile su se radionice za učitelje, roditelje i učenike.

Tijek projekta

Radionicu i predavanje za učitelje je održala gospođa Manuela Kujundžić, učiteljica savjetnica u OŠ Popovača. Učitelji su dobili informacije s kojim se sve opasnostima učenici i odrasli mogu susresti na internetu, te savjete kako pomoći učenicima da na siguran način koriste internet. Učitelji su s oduševljenjem podržali projekt i radionicu svjesni kako su oni ti koji moraju poticati učenike na kritičko promišljanje o informacijama i svojim primjerom im pokazati kako odgovorno koristiti internet. Znajući kakve opasnosti prijete učenicima s interneta, ukoliko ga ne koriste savjesno i odgovorno, učitelji su zahvalni na svakom savjetu i podršci u njihovoj zaštiti i obrazovanju.

Radionice i predavanja za roditelje je održala gospođa Manuela Kujundžić, učiteljica savjetnica u OŠ Popovača. Roditelji su upoznati s kojim se opasnostima njihova djeca mogu susresti na internetu, gdje mogu potražiti pomoć u slučaju da je njihovo dijete žrtva elektronskog nasilja te gdje mogu potražiti  dodatne informacije o tome kako usmjeriti dijete na sigurno korištenje interneta kako bi na vrijeme spriječili probleme koji se mogu pojaviti prilikom uporabe IKT-a. Voditeljica je roditeljima predstavila Priručnik za roditelje sa savjetima kako odgojiti odgovorno dijete u svijetu medija. Roditelji su sa zanimanjem pratili predavanje i zaključili kako će im nova saznanja pomoći u odgoju i zaštiti.

Radionice za učenike je održala Maja Loina, nastavnica matematike u OŠ Popovača. Učenicima se kroz predavanje, razgovor i poučna videa objasnila važnost interneta, kako se trebaju ponašati na internetu i  koje im opasnosti prijete ukoliko ne bi poštovali pravila o korištenju interneta. Učenici razgovorom potaknuti na razmišljanje o tome kako se oni sami ponašaju na internetu, koliko vremena provode na internetu i u koju svrhu te ponašaju li se jednako i u stvarnom i u virtualnom svijetu. Voditeljica je kroz razgovor objasnila učenicima koje je ponašanje prihvatljivo prilikom online komunikacije i što bi trebali promijeniti u načinu komuniciranja na internetu, bilo objavama na društvenim mrežama, bilo chatu ili bilo kojem načinu online komunikacije. Saznali su kome i gdje se mogu obratiti u slučaju elektroničkog nasilja. Učenici su ozbiljno i sa zanimanjem prihvatili zadatak izrade plakata o svom ponašanju „online“ i „offline“ .

Naučeno su iskoristili za izradu plakata po skupinama na temu "Sigurno odrastanje u stvarnome i virtualnom svijetu" i  "Kako se snalaziti u svijetu interneta i novih tehnologija?". Svi učenici su imali pozitivan komentar na radionicu i želja im je ponovno sudjelovati u takvim radionicama.

Video radionicu za učenike je održao Darko Rakić, nastavnik informatike u OŠ Popovača. Radionica je  započeta objašnjavanjem osnovnih pojmova u procesu snimanja filma, o filmskim rodovima i vrstama, planovima snimanja, knjizi snimanja, filmskim izražajnim sredstvima, režiranju, scenariju, kako dobiti ideju za film te kako ga snimiti što su i učinili. Tema je bila „Kako spriječiti nasilje na internetu.“ Učenici su po skupinama pisali kratki scenarij na prethodno navedenu temu te snimali dogovorene scene. Učenici su s velikim interesom prihvatili zadatke te ih s oduševljenjem odrađivali.