Dan ružičastih majica-Pink Shirt Day 28.veljače 2018.

Autor: Maja Novalić, 5. 3. 2018.

Zadnje srijede u veljači u Hrvatskoj se obilježava Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, a kojeg je 2017. godine potvrdio i Hrvatski sabor. Poznatiji kao Pink Shirt Day, Dan ružičastih majica je kao ideja nastao 2007. godine u Kanadi, kada je dječak koji je u znak podrške svojoj majci teško oboljeloj od  karcinoma dojke, u školu došao u ružičastoj majici zbog čega je bio izložen vršnjačkom nasilju. U znak potpore zlostavljanom dječaku, njegovi školski kolege su također počeli nositi ružičaste majice koje su ubrzo, na globalnoj razini, postale simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.

Tako je i naša škola sudjelovala u borbi protiv vršnjačkog nasilja, obilježavajući taj dan. Učenici,učitelji i svi djelatnici su nosili u znak toga dana ružičaste majice koje nam je velikodušno donirao HT-HRVATSKI TELEKOM, kojem se ovim putem zahvaljujemo. Hvala Vam!

28. veljače, na sam dan Dana ružičastih majica, djelatnici za prevenciju Policijske uprave sisačko-moslavačke u suradnji sa psihologom Savjetovališta za djecu, adolescente i obitelj Petrinja Arminom Hadžićem, su u našoj školi proveli edukaciju na istu temu. Učenici od 1.-8. razreda i njihovi  nastavnici sa zanimanjem su pratili i slušali izlaganja psihologa i policajaca. Ovo, izuzetno zanimljivo i poučno predavanje svojim je dolaskom podržao i gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan.

Evo podijeliti ćemo s Vama što smo naučili.

Što učiniti ako si žrtva ili svjedok nasilja:
•    Ako te netko zlostavlja, nemoj šutjeti i trpjeti!
•    Ostani smiren i ne pokazuj strah.
•    Makni se što prije od napadača ili izazivača.
•    Nikad na nasilje ne uzvraćaj nasiljem.
•    Ako se bojiš, pozovi prijatelje da budu blizu tebe.
•    Povjeri se odrasloj osobi – nisi ''tužibaba'' ako prijaviš nasilje.
•    Upamti: nisi kriv za to što ti se događa!
•    Ne daj da te nagovore da sudjeluješ u nasilju prema drugima ni kad se radi o ruganju.
•    Kad vidiš zlostavljanje, odmah reci odraslima u koje imaš povjerenja.
•    Ako vidiš da nekoga stalno gnjave, pokaži mu da si na njegovoj strani i sprijatelji se s njim.

Ovim putem se zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u obilježavanju  Dana ružičastih majica.

Dodatne slike možete pogledati u galeriji. http://os-dtrstenjaka-hrkostajnica.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=32

Jasminka Mačak