POVIJESNI IGROKAZI

Autor: Maja Novalić, 11. 5. 2018.

U utorak i srijedu, 10. i 11. travnja ove godine, učenike 6.a razreda naše škole posjetili su neobični gosti koji su se pojavili iz prošlosti. Točnije iz srednjeg vijeka. Učenicima ih je predstavljala starogrčka muza povijesti- Klio.

Prvog dana došlo je troje ljudi iz Zapadne Franačke (današnje Francuske): Rutpert (Ruper) Jaki, poznat i kao Robert IV. od Wormsa (nesturijski markgrof koji se proslavio u obrani Zapadne Franačke od Vikinga), zatim Adelais od Amboise (supruga podgrofa Ingelgera Anžuvinskog koji je bio vazal Rutperta Jakog), te Egbert (seljak iz okolice Andegavisa, koji radi kao kmet na imanju obitelji Ingelgera i Adelais). Oni su učenicima ispričali vlasita iskustva svojih života iz vremena i područja iz kojih potječu, te su im tako pokušali približiti razdoblje ranog europskog feudalizma.

Drugog dana došlo je također troje ljudi, ali ovog puta iz opasnih vremena Križarskih ratova: Garnier de Nablus (neustrašivi vitez hospitalac, proslavljeni borac protiv  saracenske vojske iz Trećeg križarskog rata), sestra Ubaldesca (redovnica koja je čitav život posvetila liječenju bolesnih) i Robert IV. od Sablea (jedan od vojskovođa engleskog kralja Rikarda I. Lavljeg Srca i vođa njegove mornarice). Svaki od ove dvojice ratnika ispričao je učenicima svoju priču i doživljaje iz bitke, dok ih je sestra Ubaldesca upoznala sa načinima liječenja koje je koristila kao vrsna poznavateljica medicine.

Radi se naime o dva povijesna igrokaza koja je organizirala zagrebačka udruga „Red čuvara grada Zagreba“, u suradnji sa Školskom knjigom. Učenicima se ovakav pristup nastavi povijesti izuzetno dojmio (posebice igrokaz iz Trećeg križarskog rata), a pošto su sami igrokazi bili usklađeni sa školskim satom, ostalo je i dovoljno vremena za pitanja i (što je bilo i najzanimljivije) isprobavanje autentičnih vojnih oklopa i oružja, odnosno alata za obradu zemlje i ljekovitih preparata sestre Ubaldesce.

Na kraju, ostaje samo pohvaliti ovu udrugu na samoj ideji, kao i zahvaliti im da su od pet škola u kojima izvode ovakve igrokaze odabrali i našu. Iskreno se radujemo ponovnom susretu iduće školske godine.

Učitelj:  Marko Damiš