HRVATSKI JEZIK, 26.3.

SKLONIDBA PRIDJEVA

Dragi petaši, krećemo s novom temom :)

Služeći se stečenim znanjem o pridjevima, napiši u bilježnicu što je pridjev te raznovrsne pridjeve koji pobliže određuju tri predmeta kojima si svakodnevno okružen/a (npr. torba, šiljilo, udžbenik).

U digitalnom udžbeniku na Mozabooku prouči temu Pridjevi i sklonidba.

(https://www.mozaweb.com/mblite.php?cmd=open&bid=HR-ALFA-HRV5-0105&page=121).

U polaznom tekstu Lastovski fumar – neobičan dimnjak podcrtaj pridjeve i razvrstaj ih na opisne, posvojne i gradivne pridjeve na temelju pitanja Kakvo je što? Čije je što? Od čega je što?

Istraži razliku između određenog i neodređenog pridjeva služeći se udžbenikom.

Neka ti pomognu pitanja: Što izriče određeni oblik pridjeva? Što izriče neodređeni oblik pridjeva? Kako možemo razlikovati određeni oblik pridjeva od neodređenoga oblika (potkrijepi primjerom)? Koje vrste pridjeva nemaju neodređeni oblik?

Istraži slaganje pridjeva i imenica u rodu, broju i padežu služeći se udžbenikom.

Pronađi tri rečenice u tekstu koje dokazuju da se pridjevi slažu s imenicom uz koju stoje.

Riješi vježbe na str. 122. i 123. digitalnog udžbenika.

DOMAĆA ZADAĆA (do sljedećeg sata riješiti): Napravi mentalnu mapu na temu Pridjevi i sklonidba.

HRVATSKI JEZIK, 2.4.2020.

Ezop, Basne

Umjesto klasičnog posuđivanja knjige i čitanja, stavljam vam pdf izdanje Ezopovih poznatih basni. Izaberite onu koja vam se najviše sviđa i prema njoj izradite strip. Strip neka ima šest sličica i ukratko napišite o čemu likovi pričaju.

Uslikajte i pošaljite svoj rad u privatnu poruku u Yammeru.

Ako negdje zapnete, slobodno mi se javite porukom.

Sretno s rješavanjem :)